Akcia       

Drop fúzatý - symbol loga nášho klubu

Utorok 01.11 2016 14:39 | Tomášov
VEDELI STE, že súčasťou loga nášho klubu je drop fúzatý ? Mnoho ľudí si myslelo (aj vďaka nesprávnej grafike loga o ktorú sa pokúšali rôzni ľudia), že sa v logu nachádza bažant, moriak alebo iné zviera. Drop sa stal hlavným symbolom loga vďaka jeho početnej populácii na Žitnom ostrove pred desiatkami rokov, ktorá je už žiaľ minulosťou. Na súčasný stav populácie dropa fúzatého, sme sa spýtali predsedu združenia ochrany dravcov na Slovensku, pána Jozefa Chavka:
"Našťastie to zatiaľ ešte nie je tak, dropy celkom nevyhynuli. Ešte sa dajú pozorovať desiatky dropov v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia pri Rusovciach, tento rok tam aj hniezdili tri sliepky. Toto územie susedí s Maďarskom a Rakúskom a tam ešte žije západopanónska populácia dropov v počte do 400 jedincov, z ktorých časť zaletuje a zdržuje sa aj na Sysľovských poliach.
No a na Žitný Ostrov ešte občas vzácne zaletí niekoľko kohútov z Maďarska, ktorí kontrolujú toto územie a hladajú sliepky. Jediná sliepka ktorú sme mi pozorovali, bola naposledy ešte minulý rok v Chránenom vtáčom území pri Lehniciach, ale nevieme či ešte žije, lebo tento rok sme ju už nevideli. Najväčším problémom pre dropy na Žitnom Ostrove sú elektrické vedenia, ktoré nevedia prekonať a na nich sa postupne usmrtila celá populácia. No a potom rovnakým problémom sú terajšie spôsoby obhospodarovania poľnohospodármi, príliš veľa chémie, rozširovanie obhospodarovaných plôch na úkor trávnych porastov a vetrolamov, dnes je to doslova drancovanie krajiny na úkor záujmov prírody a pokles biodiverzity je stále výraznejší."

Všetky akcie

Nasledujúce zápasy

ŠK na Facebooku

ŠK na Instagrame

Partneri:               Hlavní sponzori:            Sponzor:        
Partner ŠK Junior Tomášov: